Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  O nas w Chemiku...
Walny Zjazd SITPChem w Tarnowie - Oświęcimski Chemik nr 11/2006

W dniach 19-21 października obradował w Tarnowie XXVIII Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. To najwyższe gremium członków naszego stowarzyszenia zbiera się co cztery lata i jest okazją do podsumowania minionej kadencji, wyboru nowych władz oraz wytyczenia nowych strategicznych kierunków działań. Obrady Walnego Zjazdu to również okazja do uhonorowania wieloletniej działalności członków na rzecz zarówno stowarzyszenia jak i polskiej chemii. Najważniejsze statutowe uhonorowanie działalności, przyznawane jedynie przez Walny Zjazd, to nadanie godności Członka Honorowego - w tym roku szacowne grono zasłużonych zasiliło dwóch członków naszego Oddziału - koledzy Andrzej Cebulski i Wiesław Bartyzel. Natomiast najwyższe odznaczenie przyznawane przez Zarząd Główny SITPChem, za szczególne zasługi dla przemysłu chemicznego i działalność stowarzyszeniową otrzymali: Wanda Sporysz i Józef Tusiński.

więcej...


Walny Zjazd Oddziału SITPChem w Oświęcimiu - Oświęcimski Chemik nr 6/2006

W dniu 25 maja 2006 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się Walny Zjazd, w czasie którego podsumowano działalność naszego Oddziału oraz wybranego 4 lata temu Zarządu. W Walnym Zjeździe wzięli udział delegaci wybrani na Walnych Zebraniach Kół, członkowie honorowi, a także członkowie ustępujących władz i zaproszeni goście, wśród nich pan Józef Tusiński - Członek Zarządu ds. Produkcji i Techniki Firmy Chemicznej Dwory S.A., kol. Jerzy Lisecki - Członek Zarządu Głównego SITPChem, kol. Stanisław Królikowski - Dyrektor Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku-Białej, kol. Bogusław Wiśniewski - Przewodniczący Koła SEP w Kętach oraz pan Piotr Kućka - Przewodniczący Rady Miasta.

więcej...


Słoneczny Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 6/2006

Od kilku lat 'żelaznym punktem' obchodów Dnia Chemika jest organizowany przez SITPChem Rajd Chemika. W tym roku trasa Rajdu biegła przez położony na wysokości 917 m szczyt Błatniej w Beskidzie Śląskim. Rajd wyruszył w niedzielę 11 czerwca o godz. 8.30 z Oświęcimia, do Jaworza dotarł (autokarem) około godz. 10, a dalej uczestnicy rozpoczęli wędrówkę szlakiem żółtym.

więcej...


Walny Zjazd Oddziału SITPChem w Oświęcimiu - Oświęcimski Chemik nr 5/2006

Na dzień 25 maja 2006 r. Zarząd Oddziału SITPChem zaplanował zwołanie Walnego Zjazdu Oddziału na zakończenie kadencji 2002 - 2006. W marcu i kwietniu odbywały się Walne Zebrania w kołach, które wybrały już nowe zarządy kół oraz delegatów na Walny Zjazd Oddziału. Koniec kadencji jest zawsze okazją do podsumowania działalności, refleksji nad czasem minionym i zaplanowania przyszłych działań. Korzystając z życzliwości Redakcji 'Chemika' postanowiliśmy przybliżyć nieco nasze Stowarzyszenie, przypomnieć kilka faktów z historii naszej działalności oraz krótko podsumować minione cztery lata.

więcej...


Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego - Oświęcimski Chemik nr 3/2006

SITPChem Oświęcim zaprasza członków oraz sympatyków Stowarzyszenia na Drugi Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego, który odbędzie się 23 kwietnia br w sali gimnastycznej Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu, ul Olszewskiego 2a - początek turnieju ok. godz. 10.00.

więcej...


Prezentacja firmy ENERGO-COMPLEX - Oświęcimski Chemik nr 3/2006

Na początku marca br. w Klubie Technika SITPChem przy ulicy Sobieskiego 10 w Oświęcimiu odbyła się prezentacja firmy ENERGO-COMPLEX z Chorzowa. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli Firmy Chemicznej Dwory S.A. oraz spółek z terenu Oświęcimia i okolic.

więcej...


Ojcowski Park Narodowy można zwiedzać o każdej porze roku - Oświęcimski Chemik nr 2/2006

Przekonali się o tym uczestnicy zorganizowanego właśnie w tym szczególnym miejscu przez SITPChem Oddział Oświęcim kuligu (sobota, 11 lutego br.). Szczególnym, bo to tutaj jest m.in. Zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa i inne atrakcje, które należą do 'obowiązkowych' dla wycieczkowiczów punktów programu.

więcej...


Panta rhei - wszystko płynie - Oświęcimski Chemik nr 24/2005

Autor tytułowego stwierdzenia, Heraklit z Efezu, zapewne nie przypuszczał, że nadejdą czasy, w których wszystko, co płynie, będzie musiało być zmierzone. Właśnie zagadnieniom pomiaru wszystkiego, co płynie, poświęcone było seminarium techniczne, zorganizowane 1 grudnia przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim oraz Firmę KROHNE Polska, w Klubie Technika NOT.

więcej...


Ponad 900 kilometrów w autokarze - Oświęcimski Chemik nr 23/2005

Taką trasę mógł pokonać (jeśli tylko chciał) uczestnik wszystkich wyjazdów zorganizowanych w 2005 roku przez oświęcimski oddział SITPChem. 4 listopada 2005 roku, w Klubie Technika, przy ulicy Sobieskiego, odbyło się spotkanie podsumowujące sezon turystyczny 2005 Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim..

więcej...


Galeria NOT tętni życiem - Oświęcimski Chemik nr 20/2005

Po wakacyjnej przerwie wznowiła działalność Galeria "Pryzmat" w oświęcimskim Klubie NOT, nad którą czuwa Lucyna Saternus. Pracę galerii zainaugurowały "Metamorfozy" - pod taką nazwą, 4 października, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy artysty - malarza Stanisława Wojtasa.

więcej...


Targi energetyczne w Bielsku-Białej - ENERGETAB 2005 - Oświęcimski Chemik nr 19/2005

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, przy współudziale Energetyki Dwory, zorganizował w połowie września wyjazd na Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2005 w Bielsku-Białej.

więcej...


Odznaczenie dla Dworów SA - Oświęcimski Chemik nr 18/2005

Firma Chemiczna Dwory S.A. została odznaczona Honorową Odznaką Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, która została przyznana w 60. rocznicę powstania Firmy. Wręczenie odznaki miało miejsce podczas uroczystego seminarium naukowo-technicznego (6 bm. w klubie NOT), zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Oświęcim SITPChem.

więcej...


Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Kielcach PLASTPOL 2005 - okiem inżyniera chemika - Oświęcimski Chemik nr 12/2005

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego zorganizował, w dniu 1 czerwca, wyjazd na IX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Kielcach.
Jest to przedsięwzięcie ogromne - przy pierwszym wejściu do hali wystawowej człowiek czuje się cokolwiek zagubiony i właściwie trudno się dziwić - w pięciu ogromnych halach swoją ofertę i produkty prezentowało ponad 550 firm z całego świata.

więcej...


Trudny Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 12/2005

Jednym z ostatnich akcentów tegorocznego Dnia Chemika był Rajd Chemika zorganizowany przez SITPChem. Rajd rozpoczął się w sobotę, 11 czerwca, o godz. 9.00. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że z początkowej, blisko 90-osobowej grupy, na wyjście w góry zdecydowało się nieco ponad 50 osób.

więcej...


Uroczyste seminarium SITPChem w Klubie Technika NOT - Oświęcimski Chemik nr 12/2005

Dzień Chemika w SITPChem
10 czerwca odbyło się w Klubie Technika NOT uroczyste seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) z okazji Dnia Chemika. Tradycyjnie Seminarium jest okazją do podsumowania całorocznej działalności Stowarzyszenia w Oświęcimiu, uhonorowania zasłużonych działaczy oraz przyjęcia nowych członków.

więcej...


Wycieczka do elektrowni Porąbka-Żar - Oświęcimski Chemik nr 11/2005

21 maja br. odbyła się wycieczka do elektrowni Porąbka-Żar, zorganizowana staraniem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim.
Po przyjemnej podróży autokarem oraz własnymi samochodami (ze względu na ogromną frekwencję dla niektórych zabrakło miejsca w autobusie) wycieczkowicze przybyli do położonej w malowniczej okolicy elektrowni Porąbka-Żar. Zbudowana w latach 70-tych elektrownia należy do grupy elektrowni szczytowo-pompowych. Moc osiągalna 500 MW stawia ją w czołówce polskich elektrowni wodnych.

więcej...


Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 10/2005

W dniu 11.06.2005 r. (sobota) SITPChem Oddział w Oświęcimiu organizuje Rajd Chemika. Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich, którzy lubią zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu, nie ma ograniczeń wiekowych ani kondycyjnych.

więcej...


Pierwszy Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Zarządu SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 10/2005

Zgodnie z zapowiedziami SITPChem Oddział Oświęcim, zorganizowano po raz pierwszy turniej tenisa stołowego o puchar Prezesa Zarządu Oddziału.
Wśród zgłoszonych do udziału w turnieju dominowali członkowie Stowarzyszenia. Zadbali o to organizatorzy Ryszard Pikul i Bogusław Brandys. Sędzią głównym zawodów był Ryszard Sarna - opiekun sekcji tenisa stołowego w klubie 'Polfin'.
Zawody przeprowadzono w niedzielę, 8.05.br., w sali gimnastycznej Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego.

więcej...


Z wizytą w Dworach - Oświęcimski Chemik nr 9/2005

Przez 2 dni (11-12.04.) gościliśmy w Oświęcimiu najwyższe władze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem).
Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego (ZG), raz w roku posiedzenie Prezydium ZG odbywa się w oddziałach terenowych. W poprzednich latach takie posiedzenia miały miejsce w oddziałach w Płocku i Puławach. Dla przypomnienia (w końcu mało kto na co dzień czyta statut SITPChem) w skład Prezydium ZG wchodzą, m.in. prezes - Jacek Kijeński (IChP Warszawa), wiceprezesi - Jerzy Kropiwnicki (IChN Gliwice), Józef Sas (INS Puławy), Ryszard Ścigała (ZAT Tarnów), sekretarz - Wiesław Werbliński (IChP Warszawa), skarbnik - Tadeusz Kochanek (PW-Wrocław), Jerzy Paprocki (MGiPPS-Warszawa), oraz przewodnicząca Komisji Rewizyjnej - Grażyna Król i redaktor naczelna 'Chemika' (Gliwickiego - nie mylić z naszym czasopismem) - Anna Bieniecka.

więcej...


Z atomowej łodzi podwodnej do oświęcimskiego NOT-u - Oświęcimski Chemik nr 4/2005

Tak w dużym skrócie można przedstawić historię jednego z urządzeń prezentowanych podczas seminarium w Klubie Technika NOT przez Lecha Wierzbowskiego - prezesa firmy BH ZEG.
Seminarium zorganizowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim oraz Firma BH ZEG sp. z o.o. z Tychów, a tytułowe urządzenie to wyłącznik próżniowy VCB produkowany przez firmę Tavrida Electric z Tallina. Firma ta początkowo produkowała na potrzeby przemysłu zbrojeniowego, w szczególności marynarki wojennej, aktualnie rozwinęła swoją działalność na ponad 40 krajów, od Niemiec poprzez Bliski i Daleki Wschód po Australię.

więcej...


Na dobry rok - Oświęcimski Chemik nr 3/2005

W odrestaurowanych wnętrzach Klubu Technika NOT tradycyjnie już odbyło się noworoczne spotkanie, w którym udział wzięli działacze Stowarzyszenia oraz honorowy członek oświęcimskiego Oddziału - Zdzisław Ingielewicz, prezes Dworów S.A. Uroczystość miała miejsce 24 stycznia br.
Rozpoczęła się od występu chóru 'Semper' pod dyrekcją Marcina Domarzewskiego, grupy rekrutującej się z młodzieży uczęszczającej do Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Wiązanka pięknych kolęd wprowadziła wszystkich zebranych w odświętny nastrój ...

więcej...


Nowe oblicze oświęcimskiego NOT-u - Oświęcimski Chemik nr 1,2/2005

11 stycznia 2005 r. przy ulicy Sobieskiego 10 ponownie został otwarty lokal Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Przerwa była spowodowana remontem, podczas którego dokonano wymiany instalacji elektrycznej i wodnej, urządzeń sanitarnych, oświetlenia. Przeprowadzono również generalną zmianę wystroju sal zakończoną renowacją parkietu. W lokalu znajdują się dwie sale kawiarniane, jedna brydżowa i bankietowa oraz dobrze zaopatrzony bar.

więcej...


Wernisaż wystawy Ryszarda Gaździka - Oświęcimski Chemik nr 23/2004

W Galerii 'Pryzmat', mieszczącej się w Klubie Technika SITPChem, odbył się wernisaż prac autorstwa Ryszarda Gaździka pt. 'Pejzaż polski'.
Uroczystego otwarcia dokonał, tradycyjnie już, kierownik Klubu i opiekun Galerii Ryszard Pocztowski. Wspomniał bogaty dorobek artysty i wprowadził w tajniki technik, jakimi posługuje się twórca.

więcej...


CHEMTARG 2004 - targi chemiczne w Katowicach - Oświęcimski Chemik nr 21/2004

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego zorganizował 20 października br. wyjazd na Międzynarodowe Targi Przemysłu Chemicznego CHEMTARG w Katowicach.
W tym roku targi chemiczne połączono z Targami Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2004.

więcej...


Nowy statut SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 19/2004

We wtorek, 21 września br. obradował w Warszawie Nadzwyczajny Walny Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Jak wskazuje nazwa, taki zjazd jest zwoływany w okolicznościach niezwyczajnych - wśród nich wymienić należy przede wszystkim wejście Polski do Unii Europejskiej oraz towarzyszące mu nowe uregulowania prawne dotyczące działalności organizacji pozarządowych. Wspomniane okoliczności wpłynęły na decyzję o wprowadzeniu szeregu zmian w statucie naszego stowarzyszenia - a zmiany takie poczynić może jedynie Walny Zjazd Stowarzyszenia.

więcej...


W zabytkowej kopalni srebra - Oświęcimski Chemik nr 19/2004

Pod koniec września odbyła się zorganizowana przez Oświęcimski Oddział SITPChem wycieczka turystyczno-poznawcza w rejon Tarnowskich Gór.

więcej...


Kolejny rajd Koła Analityków SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 19/2004

Po raz kolejny Koło Analityków SITPChem, przy NJ w Firmie Chemicznej Dwory S.A., zorganizowało II rajd górski po wzgórzach Beskidu Śląskiego - tym razem w okolice Błatniej.

więcej...


Przyjaciele z boiska - Oświęcimski Chemik nr 18/2004

Po godzinach ...
Pasja to za duże słowo. To raczej sposób na miłe spędzanie wolnego czasu, niezła metoda wzajemnego poznawania się i rozumienia - tak Bogusław Brandys, Główny Inżynier ds. Technologii Produkcji w spółce Energetyka Dwory, opowiada o pomyśle założenia drużyny piłkarskiej. Pomyśle wcielonym w życie, bo już od 2 lat ponad 20 pracowników Energetyki kopie razem piłkę. Lepiej lub gorzej ...

więcej...


Powłoki dobre na wszystko - Oświęcimski Chemik nr 18/2004

Takim stwierdzeniem można krótko, acz treściwie podsumować seminarium techniczne, zorganizowane 9 września przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim oraz Firmę Technicoat z Czeskich Budziejowic ...

więcej...


Wycieczka turystyczno-poznawcza - Oświęcimski Chemik nr 18/2004

Oddział SITPChem w Oświęcimiu organizuje w dniu 25.09.04 r. (sobota) wycieczkę turystyczno-poznawczą do zabytkowej kopalni srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach.
W programie wycieczki przewidziano również zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga oraz zwiedzanie Sanktuarium w Piekarach Śląskich.

więcej...


Pierwsza, ale nie ostatnia taka impreza... - Oświęcimski Chemik nr 13,14/2004

W ostatnią sobotę czerwca odbył się I rajd zorganizowany przez Koło Analityków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim w NJ dla pracowników Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem wraz z rodzinami.

więcej...


Wakacje trochę później - Oświęcimski Chemik nr 13,14/2004

Czerwiec, miesiąc tradycyjnie kojarzący się z początkiem wakacji, w SITPChem został poświęcony solidnej nauce.

więcej...


Rajd na Magurkę - Oświęcimski Chemik nr 12/2004

Staraniem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem), Oddział Oświęcim pod koniec maja odbył się Rajd Chemika.

więcej...


W Klubie Technika z okazji Dnia Chemika ... - Oświęcimski Chemik nr 12/2004

W ostatnim dniu maja br., w Klubie Technika NOT odbyło się uroczyste seminarium zorganizowane z okazji Dnia Chemika przez Oświęcimski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem).

więcej...


Nauka i praktyka w przemyśle chemicznym - Oświęcimski Chemik nr 12/2004

26 maja br. w Krakowie, w Collegium Chemicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się zorganizowane przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem) oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem), Oddział Oświęcim seminarium naukowo-techniczne poświęcone zagadnieniom współpracy pomiędzy nauką a przemysłem.

więcej...


Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 10/2004

29 maja br. (sobota) SITPChem Oddział w Oświęcimiu organizuje Rajd Chemika. Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich, którzy lubią zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu; nie ma ograniczeń wiekowych ani kondycyjnych.

więcej...


Malarstwo i poezja Ludwika Kostrząba w Klubie Technika - Oświęcimski Chemik nr 10/2004

Na początku maja br. w Klubie Technika SITPChem oddział w Oświęcimiu otwarto kolejną wystawę. Galeria 'Pryzmat', funkcjonująca przy Klubie Technika od wielu lat, a której współzałożycielami byli: Zdzisław Połącarz, Marian Majkut oraz kierownik klubu Ryszard Pocztowski, tym razem prezentuje malarza ze śląska - Ludwika Kostrząba.

więcej...


Wernisaż prac Ireny Bulli - Oświęcimski Chemik nr 3/2004

W pierwszych dniach lutego br., w Galerii Pryzmat, w Klubie Technika odbył się wernisaż wystawy malarskiej Ireny Bulli.
Ulubiony temat prac artystki to pełne kolorów pejzaże malowane pod wpływem zjawiskowych relacji światła i cienia.

więcej...


Spotkanie na nowy rok - Oświęcimski Chemik nr 3/2004

Od wielu już lat Zarząd Oddziału SITPChem w Oświęcimiu organizuje na początku nowego roku spotkanie, w którym biorą udział działacze Stowarzyszenia oraz honorowy członek oświęcimskiego Oddziału - Zdzisław Ingielewicz. Nie inaczej było 2 lutego 2004r.
Podczas spotkania Adam Tarniowy, prezes Oddziału SITPChem w Oświęcimiu, podsumował ubiegłoroczną pracę Stowarzyszenia, które prężnie działa, nie ograniczając się do realizacji zadań stricte statutowych.

więcej...


Nie tylko dla energetyków - seminarium techniczne - Oświęcimski Chemik nr 21/2003

W pierwszych dniach listopada br. odbyło się w Koninie i Płocku ogólnopolskie seminarium techniczne dotyczące zagadnień energetycznych w przemyśle chemicznym, zorganizowane przez Elektrobudowę S.A. i SITPChem - oddziały w Oświęcimiu i Płocku.

więcej...


Portret i akt - Oświęcimski Chemik - nr 18/2003

Kilkadziesiąt prac - portretów i aktów - wykonanych przez Katarzynę Chwalisz i Józefę Momot, zdobi ściany galerii "Pryzmat", w klubie NOT. Wystawa potrwa do pierwszych dni listopada.

więcej...


Nowa strona internetowa oświęcimskiego oddziału SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 16/2003

Od niedawna na serwerze Firmy Chemicznej Dwory S.A., pod adresem http://sitpchem.dwory.pl, funkcjonuje witryna internetowa oświęcimskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

więcej...


Wystawa ukraińskich twórców - Oświęcimski Chemik nr 12/2003

W Galerii "Pryzmat", działającej przy Klubie Technika NOT, otwarto wystawę malarstwa Mikołaja Pazizina i jego 15.letniej córki - Sofijki Pazizin. Wystawa potrwa do 7 lipca.

więcej...


Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 12/2003

Jednym z ostatnich akcentów tegorocznych obchodów Dnia Chemika był Rajd Chemika, zorganizowany 7 czerwca przez SITPChem. Główna grupa uczestników rajdu trasę z Oświęcimia do Porąbki pokonała autokarem, a następnie rozpoczęła wspinaczkę w kierunku Przełęczy Kocierskiej.

więcej...


Dzień Chemika w SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 11/2003

30 maja odbyło się w Klubie Technika NOT uroczyste seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) z okazji Dnia Chemika.
Część naukową seminarium prowadzili wybitni eksperci w dziedzinie chemii ...

więcej...


Energetyka przy piłce - Oświęcimski Chemik nr 10/2003

Pracownicy spółki Energetyka Dwory biorią udział w rozgrywkach Miejskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Oświęcimiu. Drużyna wygrała inauguracyjne spotkanie rozegrane na początku maja.

więcej...


Zanim wyjedziesz w góry - Oświęcimski Chemik nr 10/2003

... warto zajrzeć do Galerii Pryzmat w Klubie Technika NOT, gdzie prezentowana jest wystawa zdjęć Roberta Koziorowskiego - "Tatrzańskim Szlakiem'. Prace, które można tam obejrzeć, ukazują różnorodność krajobrazów, jakie możemy spotkać w Tatrach.

więcej...


Rajd Chemika - Oświęcimski Chemik nr 10/2003

7 czerwca br. (sobota)SITPChem Oddział w Oświęcimiu organizuje Rajd Chemika.
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich, którzy lubią zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu. Nie ma ograniczeń wiekowych ani kondycyjnych.

więcej...


Najlepsze prace dyplomowe - Oświęcimski Chemik nr 9/2003

Konkurs na "Najlepszą pracę dyplomową" w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących, Mistrzostwa Sportowego i Technicznych został już zakończony.

więcej...


Konkurs na najlepszą pracę dyplomową - Oświęcimski Chemik nr 7/2003

W roku szkolnym 2002/2003 SITPChem Oddział Oświęcim wzorem lat ubiegłych w ramach promocji rozwoju nowatorskich i interesujących rozwiązań technicznych proponuje przyszłym technikom, przy współpracy z Powiatowym Zespołem nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, konkurs na najlepsze prace dyplomowe.

więcej...


Sztuka nie tylko dla koneserów - Wernisaż wystawy Adama Bloka w Galerii PRYZMAT - Oświęcimski Chemik nr 6/2003

W pierwszych dniach marca w Galerii PRYZMAT miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Adama Bloka. Wernisaż zgromadził wielu gości - przedstawicieli środowiska artystycznego, mediów oraz władz lokalnych, wśród nich starostę powiatu oświęcimskiego Józefa Kałę.

więcej...


Inżynier polski wszystko potrafi ... - seminarium w Klubie Technika NOT - Oświęcimski Chemik nr 3/2003

Wielu z nas zapewne zżymało się mocno, gdy trzeba było zdawać egzaminy z filozofii, socjologii czy ekonomiki przedsiębiorstw. Dziś, gdy wymagania wobec kadry inżynierskiej daleko wykraczają poza zakres specjalistycznej wiedzy technicznej - te "okruchy" wiedzy niegdyś zdobyte zaczynają się przydawać. Oczywiście wiedza ta często trąci myszką - nikt już nie mówi o słynnej "bazie i nadbudowie" czy o "regułach gospodarki socjalistycznej", dlatego też postanowiliśmy włączyć w tematykę naszych seminariów zagadnienia wykraczające poza ramy czysto techniczne.
Styczniowe seminarium w Klubie Technika NOT poświęcone było m.in. zagadnieniom ekonomicznym.

więcej...


Do Unii Europejskiej i trochę dalej... - cykl seminariów organizowanych w Oświęcimiu przez SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 22/2002

Od pewnego czasu telewizja publiczna atakuje nas reklamówkami dotyczącymi różnych aspektów naszego wejścia i funkcjonowania w Unii Europejskiej. Ze względu na przesłanie tych reklamówek (spotów - wg polskiej nowomowy) trudno się dziwić, że problemy i trudności związane z naszym funkcjonowaniem w UE są minimalizowane lub omawiane dość ogólnie. Tymczasem skala problemów życia i pracy w nowych warunkach jest dość rozległa, a czas na ich rozwiązanie coraz krótszy, (w chwili ukazania się tego numeru pozostanie na to niespełna 500 dni (o ile oczywiście wyniki referendum na to pozwolą).
Jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia jest z jednej strony szerzenie kultury i wiedzy technicznej, a z drugiej tworzenie i utrzymywanie więzi pomiędzy społecznością techniczną, a wszelkimi innymi organizacjami, instytucjami i władzami. Oświęcimski Oddział Stowarzyszenia stara się dotrzeć do większości środowisk funkcjonujących w lokalnej społeczności Oświęcimia, począwszy od dużego przemysłu poprzez małą i średnią przedsiębiorczość do środowisk naukowo-technicznych. W ramach tych działań rozpoczęliśmy cykl seminariów związanych w dużej mierze z praktycznymi aspektami wejścia do Unii Europejskiej.

więcej...


Walny Zjazd SITPChem - czy będzie rewolucja? - Oświęcimski Chemik nr 20/2002

Warunki, w których przychodzi ostatnio działać stowarzyszeniom, należy uznać za dość trudne i wymagające. Oferta SITPChem, jako organizacji zrzeszającej kadrę inżynieryjno-techniczną polskiego przemysłu chemicznego, wydaje się odbiegać od aktualnych potrzeb środowiska. Niewielu pracodawców zwraca jakąś szczególną uwagę na fakt przynależności pracownika do stowarzyszenia. Brak regulacji prawnych, które dawałyby stowarzyszeniu pozycję w firmie czy przedsiębiorstwie, zbliżoną do pozycji związków zawodowych, powoduje, iż możliwości reprezentowania i obrony interesów członków stowarzyszenia (jeden z celów statutowych) są niewielkie. Prestiż nadawanych przez stowarzyszenie stopni specjalizacji zawodowych też został znacznie osłabiony.

więcej...


Za zasługi w rozwoju polskiej chemii - Oświęcimski Chemik nr 20/2002

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego na Walnym Zjeździe Stowarzyszenia, które odbyło się w październiku br. w Gdańsku, nadało Mieczysławowi Fickowi godność członka honorowego za zasługi w rozwoju polskiej chemii i za działalność stowarzyszeniową (dyplom prezentujemy obok).
Przypomnijmy, że Mieczysław Ficek jest członkiem Stowarzyszenia od 1958 r. W latach 1994-2002 był prezesem Zarządu Oddziału SITPChem w Oświęcimiu, członkiem Zarządu Głównego SITPChem (1994-2002 i nadal) oraz członkiem Prezydium ZG SITPChem od 1998 do 2002 r.

więcej...


XXIII Kongres Techników Polskich - Oświęcimski Chemik nr 17/2002

W polskiej gospodarce ponad 30 proc. zatrudnionych to inżynierowie i technicy. Reprezentują siłę zdolną sprawić, że nasza gospodarka stanie się konkurencyjna. Zmiany systemu ekonomicznego, związane ze zmianami ustrojowymi, odsunęły środowiska techniczne na dalszy plan. Sprawiły tym samym, że ta olbrzymia armia ludzi w milczeniu przeżywa spadek swojego prestiżu. przeżywa spadek swojego prestiżu. Wiele przyczyn złożyło się na ten stan rzeczy, pogłębia go jeszcze coraz większy strach przed zaglądającym w oczy widmem bezrobocia.
Niedawno odbył się w Poznaniu XXIII Kongres Techników Polskich, który miał dać odpowiedź na pytanie, jak przywrócić inżynierom wiarę w ich twórczą siłę i podnieść prestiż zawodu oraz określić miejsce i rolę inżynierów w przygotowaniu polskiej gospodarki do funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

więcej...


Uodpornieni na kryzysy - Oświęcimski Chemik nr 12/2002

Oświęcimski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem.) liczy sobie już 55 lat. Zrzesza ok. 350 członków pracujących w 16 kołach w Firmie Chemicznej Dwory S.A., w Ośrodku Badawczo Rozwojowym Kauczuków i Tworzyw Winylowych (OBRKiTW) oraz w Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków (MPOŚ). Łatwo policzyć, że organizacja inżynierów i techników przemysłu chemicznego działa w Oświęcimiu od 1947 r. i od samego początku jest ściśle powiązana najpierw z Zakładami Chemicznymi "Oświęcim", a później, po przekształceniach, z Firmą Chemiczną Dwory S.A. Niezależnie od tego, SITPChem. działa także poza strukturami Firmy Chemicznej Dwory S.A., w organizacjach, władzach samorządowych, szkołach, w innych firmach, organizacjach, stowarzyszeniach na terenie Oświęcimia i w okolicy.

więcej...


Walny Zjazd Oddziału SITPChem - Oświęcimski Chemik nr 10/2002

Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Oświęcimiu podsumował czteroletnią kadencję. Podczas Walnego Zjazdu członków Oddziału, który odbył się 17 bm., wybrano nowy Zarząd oraz przyjęto kierunki działań na kolejne cztery lata.

więcej...


Inżynier w gospodarce rynkowej - Oświęcimski Chemik nr 7/2002

Znaczenie i status społeczny inżyniera ma ścisły związek ze stanem gospodarki kraju. Jej rozwój generuje zapotrzebowanie na myśl techniczną, co z kolei określa ramy funkcjonowania inżynierów. Osłabienie rozwoju gospodarki ogranicza zakres potrzeb inżynierskiej działalności.

więcej...


Biblioteka OBR - kopalnią wiedzy - Oświęcimski Chemik nr 7/2002

W dobie rozwoju Internetu i coraz szerszego do niego dostępu, mimo że coraz chętniej korzystamy z informacji szybkiej i łatwo dostępnej, książka nadal pozostaje niewymiernym dobrodziejstwem, jakie przyniosła nam cywilizacja. Jest przedmiotem niezwykłym, wyrazem myśli ludzkiej, bez którego szczegółowe naukowe opracowanie z jakiejkolwiek dziedziny trwałoby latami. Niezależnie od prowadzenia własnych badań osiągnięcie odpowiednich wyników byłoby niemożliwe bez uwzględnienia i wykorzystania doświadczeń zdobytych wcześniej, gdzie indziej oraz przez kogoś innego. Ponieważ niemożliwym jest, by mieć w domu wszystkie książki, doceniamy istnienie i powszechną dostępność bibliotek.
Ogromny zbiór opracowań i wszelkiego rodzaju wydawnictw naukowych posiada Biblioteka Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, istniejąca od lat 50. na terenie Firmy Chemicznej Dwory S.A.

więcej...


Konkurs na najlepszą pracę dyplomową - Oświęcimski Chemik nr 3/2002

Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Oświęcimiu wspólnie z Dyrekcją Technikum Chemicznego, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową w roku szkolnym 2001/2002.

więcej...


Galeria NOT tętni życiem - Oświęcimski Chemik nr 20/2005

Po wakacyjnej przerwie wznowiła działalność Galeria "Pryzmat" w oświęcimskim Klubie NOT, nad którą czuwa Lucyna Saternus.
Pracę galerii zainaugurowały "Metamorfozy" - pod taką nazwą, 4 października, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy artysty - malarza Stanisława Wojtasa.

więcej...


Targi energetyczne w Bielsku-Białej - ENERGETAB 2005 - Oświęcimski Chemik nr 19/2005

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, przy współudziale Energetyki Dwory, zorganizował w połowie września wyjazd na Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2005 w Bielsku-Białej.

więcej...


Stałe zainteresowanie SITPChem. bieżącą sytuacją i perspektywami naszej Firmy - Oświęcimski Chemik nr 2/2002

Zarząd Oddziału SITPChem. w naszym mieście, kierowany przez prezesa Mieczysława Ficka, nie zaniedbał dorocznej szansy, by w miłym nastroju noworocznych życzeń z troską pochylić się nad bieżącymi problemami naszej Firmy i miasta, w którym dane jest nam żyć. Do udziału w tym spotkaniu zaproszono prezesa Zarządu, dyrektora generalnego Firmy Chemicznej Dwory S.A. Zdzisława Ingielewicza.

więcej...