Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: marzec 2004
10.03.2004r.
Wernisaż wystawy "Malarstwo i karykatura" Stanisława Łabzy

Dnia 9.03.2004r. w Galerii Pryzmat mieszczącej się w Klubie Technika odbył się wernisaż wystawy Pana Stanisława Łabzy pt. "Malarstwo i karykatura".
Otwarcia dokonał pan Ryszard Pocztowski, wieloletni opiekun Galerii Pryzmat. Przypomniał on dorobek artysty, zapoznał gości z tematyką prac, przygotował uczestników wernisażu na odbiór sztuki.
Następnie głos zabrał autor wystawy. Wyjawił inspiracje powstania obrazów i karykatur prezentowanych w Galerii.
Szczególne zainteresowanie wśród odwiedzających wernisaż wzbudziły karykatury znanych osobistości świata polityki, m.in. L. Balcerowicza, T. Mazowieckiego, przedstawione w sąsiedztwie karykatur znanych osobistości oświęcimskich: H. Lehnerta, W. Palucha i innych.
Stanisław Łabza pochodzi z Przeciszowa. Swoją przygodę ze sztuką "na poważnie" rozpoczął w trakcie nauki w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Po odbyciu służby wojskowej przez pewien czas pracował w Zakładach Chemicznych Oświęcim, następnie (już do emerytury) pracował w Elektromontażu jako liternik-grafik.
Zainteresowanie sztuką malarską wyniósł z domu. Jego ojciec i dziadek zajmowali się rzemiosłem artystycznym, ojciec był z zawodu cieślą, dziadek stolarzem. Artysta maluje obiekty reprezentujące starą architekturę ludową, budownictwo sakralne, kapliczki, świątki, budownictwo wiejskie rejonu południa Polski. Interesuje się również satyrą polityczną, lubi karykaturę.
Techniki, które stosuje, to przede wszystkim olej i rysunek (ołówek, węgiel, tusz), a ostatnio także akwarele. Jest członkiem RSTK "Na Zamku" w Oświęcimiu. Część jego prac znajduje się w Pałacu Potockich w Zatorze, wiele w zbiorach prywatnych. W roku 1993 otrzymał od Prezydenta Miasta Oświęcimia nagrodę za całokształt twórczości artystycznej i aktywność w szerzeniu kultury.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy w Galerii Pryzmat - Klub Technika ul. Sobieskiego 10, Oświęcim - wstęp wolny.

Wernisaż wystawy malarskiej
Autor zdjęć: Robert Koziorowski
Wystawa malarstwa - Galeria Pryzmat - marzec-kwiecień 2004r.
Autor zdjęć: Robert Koziorowski

Bogusław Brandys