W dniu 29.05.2004r. (sobota) odbył się Rajd Chemika zorganizowany staraniem SITPChem Oddział Oświęcim.
Po wnikliwej ocenie własnej kondycji uczestnicy rajdu podzielili się na dwie grupy:
grupa o większych możliwościach kondycyjnych, która zdobywała Magurkę wyruszając z Międzybrodzia przez Czupel,
grupa głównie rodziców z małymi dziećmi (najmłodszy uczestnik rajdu - Natalia - liczyła sobie lat 2), grupa ta w tym samym kierunku co poprzednia wyruszyła z przełęczy Przegibek.
Uczestnicy rajdu mogli podziwiać przepiękne widoki m.in. Beskidu Żywieckiego, panoramę Bielska-Białej, i wiele innych. Po niemałym wysiłku grupy dotarły na Magurkę gdzie oprócz oglądania uroczych pejzaży była możliwość uzupełnienia kalorii spalonych podczas wspinaczki. Serwowano dla wszystkich uczestników: kiełbasę z ogniska, kawę, herbatę i inne napoje. Najmłodsi uczestnicy otrzymali w prezencie od Firmy Chemicznej Dwory S.A. czapeczki firmowe.
Niemałą atrakcją rajdu było wspólne śpiewanie przy ognisku, które cieszyło się szczególną popularnością nie tylko wśród naszych rajdowców.
Nad sprawną organizacją i przebiegiem rajdu czuwały koleżanki - Grażyna Grabowska i Ewa Mituś. W rajdzie uczestniczyło blisko 60 osób, kto był bawił się świetnie, kto nie był niech żałuje.
Zapraszamy za rok.
Autorzy zdjęć: Bogusław Brandys, Ryszard Pikul
Bogusław Brandys
28.05.2004r.
Konferencja naukowo-techniczna - SITPChem Oddział Oświęcim oraz PTChem Oddział Krakowski - Collegium Chemicum UJ Kraków
W dniu 26.05.2004 r. w Krakowie w Collegium Chemicum UJ odbyło się zorganizowane przy współudziale SITPChem Oddział Oświęcim oraz PTChem Oddział Kraków seminarium naukowo-techniczne. Uczestników z Oświęcimia powitał Prof. Roman Dziembaj - Prezes Zarządu Oddziału PTChem w Krakowie.
Otwarcia dokonał Pan prof. Leonard Proniewicz - Dziekan Wydziału Chemii UJ, następnie głos zabrał Prezes Zarządu SITPChem Oddział Oświęcim Pan dr inż. Adam Tarniowy. W miłej atmosferze odbyła się dyskusja na tematy nurtujące przemysł chemiczny w Polsce i na świecie. Szczególnym miejsce w dyskusji zajął problem zasobów laboratoriów chemicznych w kraju jak również poziom badań naukowych krajowych ośrodków akademickich w porównaniu do ośrodków zagranicznych.
Po burzliwej dyskusji uczestnicy konferencji zwiedzili pracownie badawcze Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego - m.in. Pracownię Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego, Pracownię Badań Dyfrakcyjnych oraz Pracownię Analiz Termicznych.
Można było zobaczyć i zmierzyć to, co gdzie indziej jest nie do zobaczenia i nie do zmierzenia. Okazuje się, że badania naukowe prowadzone w ośrodkach akademickich stwarzają możliwości uzyskania wielu użytecznych metod badawczych bardzo potrzebnych w przemyśle - koniecznych do skutecznej konkurencji na światowych rynkach. Pewnym zaskoczeniem dla uczestników było, że prace badawcze prowadzone przez laboratoria to nie tylko doświadczenia naukowe - bardzo potrzebne dla rozwoju nauki ale również konkretne zlecenia od znanych europejskich firm działających na rynkach chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym itp.
Po zakończeniu ciekawej wycieczki i krótkiej pogawędce przy kawie odbyła się sesja wykładowa. Swoim doświadczeniem i osiągnięciami dzielili się z uczestnikami:
dr Piotr Mikołajewicz, Firma Chemiczna Dwory S.A., "Wpływ koalescentów na wybrane właściwości powłok polimerowych"
mgr inż. Piotr Ogiegło, Firma Chemiczna Dwory S.A., "Nowa jakość kauczuków butadienowo-akrylonitrylowych produkcji Firmy Chemicznej Dwory S.A."
mgr inż. Elżbieta Ehrenfeld, mgr inż. Wanda Sporysz, OBRKiTW, "Modyfikatory udarności i przetwórstwa poli(chlorku winylu)"
dr inż. Adam Tarniowy, OBR KiTW, "Kauczuki proszkowe - materiał do otrzymywania kompozytów"
W sesji wykładowej obok uczestników seminarium wzięli udział doktoranci Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prezentacje poszczególnych wykładowców spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem słuchaczy. Nie małą uwagę szanownego grona profesorów wzbudziła prezentacja Pana Adama Tarniowego. Pytaniom nie było końca i tylko przytomność prowadzącego pozwoliła skończyć wykłady w niezbyt wydłużonym czasie.
Po zakończeniu konferencji nastąpiła tradycyjna wymiana uwag, danych kontaktowych i obietnice kolejnych jakże owocnych spotkań.