Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: lipiec 2004
6.07.2004r.
Pierwsza, ale nie ostatnia taka impreza...

W ostatnią sobotę czerwca odbył się I rajd zorganizowany przez Koło Analityków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział Oświęcim dla pracowników Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem wraz z rodzinami.
Uczestnicy rajdu autokarem pokonali trasę: Oświęcim - Żywiec - Złatna Huta, skąd po zwiedzeniu pozostałości huty szkła butelkowego z I połowy XIX wieku, czarnym szlakiem udali się na Rysiankę (1322 m npm.). Przewodnikami rajdu były Grażyna Grabowska i Ewa Mituś. Wędrówka trwała 1,5 godz. Rysianka, wraz z leżącą w pobliżu Lipowską i Romanką, stanowią jeden z piękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego.
Widoczność była na tyle dobra, że pozwoliła na podziwianie: Policy, Babiej Góry, Pilska i Wielkiej Rycerzowej. W schronisku na Hali Rysianka czekał na uczestników rajdu gorący posiłek oraz ognisko w szałasie, a na dzieci dodatkowa atrakcja - plac zabaw. Po kilku godzinach odpoczynku i podziwiania piękna przyrody Rezerwatu Rysianka, uczestnicy powędrowali zielonym szlakiem przez Halę Pawlusią do Żabnicy, gdzie czekał na nich autobus.
Najmłodszymi uczestnikami rajdu byli 3-letnia Laura Bacik i 2-letni Kacper Sroka, którzy dzięki pomocy rodziców i przy dopingu rajdowiczów dzielnie pokonali trasę wycieczki. W nagrodę otrzymali okolicznościowe dyplomy zdobycia Rysianki.
Mamy nadzieję, że pierwsza impreza tego typu w NJ zapoczątkuje cykl spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu.

Tadeusz Rusin

4.07.2004r.
Seminaria Techniczne w Klubie Technika

Czerwiec, miesiąc tradycyjnie kojarzący się z początkiem wakacji, w SITPChem został poświęcony solidnej nauce. W dniu 4 czerwca w Klubie Technika NOT odbyło się seminarium poświęcone aparaturze kontrolno-pomiarowej i sterującej w przemyśle chemicznym. Seminarium poprowadzili przedstawiciele firmy ABB - Artur Kucybała, Remigiusz Rabsztyn i Daniel Mróz. Prowadzący szeroko omówili zagadnienia związane m.in. z przepływomierzami elektromagnetycznymi, przetwornikami ciśnienia i różnicy ciśnień oraz sterownikami i systemami sterowania stosowanymi w instalacjach przemysłowych.
Kolejne seminarium, które odbyło się 30 czerwca, poświęcone było zagadnieniom branży elektrycznej. Współorganizatorami seminarium była firma Schneider Electric Polska Oddział Katowice wraz z firmą partnerską POLIMET z Bielska-Białej. Liczne grono prelegentów - pod przewodnictwem Piotra Gubały z firmy Schneider - przedstawiło, m.in.: nowe rozwiązania techniczne w układach regulacji, rozruchu, hamowania i zabezpieczeń silników elektrycznych nN, system pomiaru, zbierania danych i sterowania Power Logic oraz aparaturę łączeniową nN* (* - dla niewtajemniczonych - nN oznacza "niskie napięcie").
Seminaria organizowane przez SITPChem są okazją do poszerzenia wiedzy zawodowej, poznania nowych, ciekawych rozwiązań technicznych oraz wymiany doświadczeń. O zainteresowaniu tą formą działania stowarzyszenia świadczy liczny udział przedstawicieli Firmy Chemicznej Dwory S.A., Prozachu, Energetyki Dwory, Elektroserwisu oraz wielu innych firm działających na terenie Oświęcimia i związanych z przemysłem chemicznym.

Seminarium techniczne firmy ABB
Autor zdjęć: Bogusław Brandys
Seminarium techniczne firmy Schneider Electric Polska
Autor zdjęć: Tomasz Kapcia

Adam Tarniowy