Jednym z ostatnich akcentów tegorocznego Dnia Chemika był Rajd Chemika zorganizowany przez SITChem. Rajd rozpoczął się w sobotę, 11 czerwca o godz.9.00. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, iż z zadeklarowanej blisko 90-osobowej grupy na wyjście w góry zdecydowało się nieco ponad 50 osób.
Uczestnicy rajdu trasę z Oświęcimia do Rzyk pokonali autokarem, a następnie w strugach deszczu rozpoczęli wspinaczkę w kierunku Leskowca. Grupę prowadzili doświadczeni przewodnicy - Ewa Mituś, Mirosław Mikołajewicz i Kierownik Rajdu - Grażyna Grabowska. Trasa w normalnych warunkach jest bardzo łatwa, niemal spacerowa - tym razem trzeba było bardzo uważać na mokre, śliskie podłoże. Fakt, iż wszyscy uczestnicy w całości i bez żadnych kontuzji dotarli do schroniska wskazuje na dobre przygotowanie turystyczne grupy, jak również na odpowiednie umiejętności organizatorów. W schronisku na zmokniętych i nieco zmarzniętych czekała gorąca herbata i kiełbaski z grilla. Tym razem ciepłe i przytulne "Schronisko" w pełni zasługiwało na swoją nazwę. Po zregenerowaniu sił, grupa wyruszyła na zdobycie właściwego szczytu - i tym razem pogoda nie dała za wygraną i w czasie robienia pamiątkowego zdjęcia deszcz lunął solidnie. Po powrocie do schroniska specjalna komisja rozpoczęła wydawanie certyfikatów i dyplomów dla młodych i najmłodszych uczestników rajdu. Najmłodszy uczestnik Rajdu - Szymon - liczył sobie lat 3; niewiele więcej, bo cztery lata - liczyli Maciek i Małgosia. Na pamiątkę rajdu najmłodsi uczestnicy otrzymali również piękne, granatowe czapeczki - prezent od Firmy Chemicznej Dwory S.A.
Gdy grupa zaczęła się wybierać w drogę powrotną - fortuna odwróciła się i nareszcie ujrzeliśmy słońce. Dzięki temu zejście do Ponikwi to już była sama przyjemność. Choć na trasie zdarzały się miejsca niebezpieczne - jak choćby złamana kładka nad potokiem. Rajd zakończył się powrotem do Oświęcimia około godz. 16.30.
Sądząc po nastrojach uczestników - kiepska pogoda wcale nie zepsuła nam zabawy - zatem zapraszamy za rok.
Autor zdjęć: Ryszard Pikul
Adam Tarniowy
12.06.2005r.
Seminarium z okazji Dnia Chemika
W dniu 10 czerwca odbyło się w Klubie Technika NOT uroczyste seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) z okazji Dnia Chemika. Tradycyjnie Seminarium to było okazją do podsumowania całorocznej działalności Stowarzyszenia w Oświęcimiu, uhonorowania zasłużonych działaczy oraz przyjęcia nowych członków.
Otwarcia seminarium i prezentacji działalności dokonał Prezes Zarządu Oddziału Oświęcimskiego SITPChem - Adam Tarniowy, natomiast odznaczenia dla zasłużonych działaczy wręczył Sekretarz Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Bielsku -Białej - Stanisław Królikowski.
Uchwałą Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT - Złotą Odznaką NOT zostali odznaczeni: Stanisława Dąbrowska, Mieczysław Ficek, Marek Mania. Natomiast decyzją Prezydium Zarządu Głównego SITPChem honorową odznakę SITPChem otrzymali: Witold Frach, Andrzej Kram, Paweł Lizis, Otylia Tyrna, Antoni Wąsik.
W poczet nowych członków Stowarzyszenia przyjęci zostali: Barbara Brandys, Bożena Kuczek i Mariusz Sanak - legitymacje członkowskie wręczył Wiceprezes Zarządu Oddziału SITPChem - Andrzej Cebulski.
Część naukową seminarium poprowadził profesor Paweł Szewczyk z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Referat szanownego Prelegenta dotyczył "Przemysłu chemicznego w dobie zrównoważonego rozwoju". Nakreślona w referacie wizja efektów ogromnego tempa niekontrolowanego rozwoju przemysłu w krajach takich jak Chiny czy Indie wyglądała dość przerażająco. Problematyka "zrównoważonego rozwoju" w dużym uproszczeniu dotyczy perspektywicznego spojrzenia na rozwój gospodarki z uwzględnieniem wszelkich skutków oddziaływania człowieka na środowisko. Dzięki takiemu spojrzeniu pokolenia naszych dzieci i wnuków będą miały szanse na sensowne warunki życia. W referacie przedstawione zostały również wybrane aspekty 'kontrolowanego rozwoju gospodarki' przełożone na realia polskiego i europejskiego przemysłu chemicznego.
W seminarium uczestniczyło liczne grono honorowych gości, wśród nich:
- Jerzy Płaszczyca - sekretarz powiatu oświęcimskiego, Członek Zarządu Firmy Chemicznej "Dwory" S.A. Józef Tusiński oraz Prezesi i Dyrektorzy firm i spółek, związanych z przemysłem chemicznym, działających na terenie Oświęcimia.
Autor zdjęć: Bogusław Brandys
Adam Tarniowy
5.06.2005r.
Z wizytą na Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Kielcach - PLASTPOL 2005
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego zorganizował w dniu 1 czerwca wyjazd na IX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Kielcach.
Targi te to ogromne przedsięwzięcie - przy pierwszym wejściu do hali wystawowej człowiek czuje się cokolwiek zagubiony i właściwie trudno się dziwić - w pięciu ogromnych halach swoją ofertę i produkty prezentowało ponad 600 firm z całego świata.
Największa grupa wystawców to firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych - wizyta na tych stoiskach była doskonałą lekcją technologii przetwórstwa polimerów, przydatną każdemu inżynierowi chemikowi. Wielu wystawców na stoiskach prezentowało pełne linie produkcyjne w fazie normalnej produkcji - dzięki temu wśród naszych 'zdobyczy' targowych można było zobaczyć doniczki, widelce, łopatki, wszelkiego rodzaju kubki, pojemniki a nawet lupy filatelistyczne - wszystko wykonywane na bieżąco na poszczególnych stoiskach. Sporą grupę wśród wystawców stanowili dostawcy i producenci polimerów i środków pomocniczych - wśród nich oczywiście również Firma Chemiczna Dwory S.A. Wśród wystawców można było również 'odłowić' przedstawicieli zaplecza naukowo-badawczego przemysłu tworzyw sztucznych - ich oferta dotyczyła projektowania maszyn i urządzeń przetwórczych, projektowania form wtryskowych, opracowywania składów mieszanek do formowania, a także badania właściwości wyrobów. Przy tak różnorodnej ofercie, każdy z uczestników wyjazdu mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
W zorganizowanym przez SITPChem wyjeździe wzięło udział blisko 20 osób z Firmy Chemicznej Dwory S.A., Biura Projektów PROZACH oraz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Kauczuków i Tworzyw Winylowych. Sądzę, że taka forma przyswajania wiedzy technicznej jest przyjemna, a co najważniejsze efektywna. Zapraszam na kolejne wyjazdy.