Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: wrzesień 2005
30.09.2005r.
Wyprawa po "białe złoto".

W dniu 24 września Oddział SITPChem w Oświęcimiu zorganizował wycieczkę do najstarszego, nieprzerwanie czynnego zakładu przemysłowego w Europie (brzmi dumnie). Dla tych, którzy nie byli na wycieczce śpieszę z informacją, iż nie musieliśmy jechać bardzo daleko, wystarczyło pokonać nieco ponad 100 kilometrów aby znaleźć się w Kopalni Soli w Bochni. "Zakład" ten funkcjonuje nieprzerwanie od roku 1248 (czyli ponad 750 lat), znana na całym świecie Kopalnia Soli w Wieliczce jest o około 40 lat młodsza.
W średniowieczu określenie soli mianem białego złota było jak najbardziej uzasadnione, w Polsce dochody z "Żup Krakowskich" stanowiły ponad 30% wpływów do królewskiego skarbca.
Uczestnicy wyprawy w liczbie 63, po zjechaniu szybem "Sutoris" 176 metrów pod ziemię, mieli możliwość poznania historii kopalni i przede wszystkim sposobu i warunków wydobywania soli. Trzeba przyznać, że praca ta do bezpiecznych raczej nie należała, najbardziej "przechlapane" mieli tzw. wypalacze metanu - czołgali się po chodnikach kopalni i pochodniami wypalali gromadzący się metan. O "atrakcyjności" tego stanowiska świadczy fakt, iż nawet przestępcy skazani na śmierć woleli zginąć od katowskiego topora, niż przedłużyć życie w kopalni. Dopiero obietnica darowania kary po przepracowaniu roku w podziemiach skłaniała skazańca do podjęcia się takiej pracy. Wśród szczególnych atrakcji zwiedzania należy wymienić przejazd podziemną kolejką oraz zjazd 140-metrową zjeżdżalnią.
Po opuszczeniu kopalni, aby zażyć nieco światła słonecznego zwiedziliśmy jeden z piękniejszych zamków w naszej okolicy - Zamek w Wiśniczu. Zamek powstał około połowy XIV wieku, natomiast swoją świetność i potęgę zawdzięcza częściowo również soli, a właściwie dochodom czerpanym przez właściciela zamku z nielegalnej eksploatacji złóż solnych. Dzięki potężnemu systemowi fortyfikacji zamek nigdy nie został zdobyty - nie mniej jednak poddany Szwedom w czasie Potopu został ogołocony z całego wyposażenia i zdewastowany. Po grabieży nigdy nie wrócił do dawnej świetności. Od kilkudziesięciu lat na zamku prowadzone były prace, które miały przywrócić dawną świetność, jednakże ze względu na nie do końca rozwiązane kwestie własności zamku aktualnie większość prac została wstrzymana - a szkoda bo to naprawdę perełka w skali światowej.

Autor zdjęć: Robert Koziorowski

Adam Tarniowy

20.09.2005r.
Targi energetyczne w Bielsku-Białej - ENERGETAB 2005

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego przy współudziale Energetyki Dwory zorganizował w dniu 15 września wyjazd na Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2005 w Bielsku Białej.
Głównym organizatorem i zarazem gospodarzem Targów jest zlokalizowany u podnóża Szyndzielni Zakład Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego (ZIAD). Bielskie Targi Energetyczne to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, na 17 tys. metrów kwadratowych prezentowało się ponad pół tysiąca wystawców krajowych i zagranicznych. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą targów, obejmującą m.in. urządzenia wytwórcze energii elektrycznej, materiały elektryczne i osprzęt sieciowy, automatykę i aparaturę kontrolno-pomiarową, systemy informatyczne, technologie ochrony środowiska, technologie remontowe i modernizacyjne. Po trudach zwiedzania stoisk okazją do wytchnienia i podzielenia się wrażeniami z targów było spotkanie przy ognisku z kolegami z Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
W wyjeździe wzięło udział ponad 20 osób z Firmy Chemicznej Dwory, Energetyki Dwory oraz firmy Elektroserwis.

Autor zdjęć: Tomasz Kapcia

Adam Tarniowy

15.09.2005r.
Uroczyste seminarium SITPChem w Klubie Technika NOT

W dniu 6 września odbyło się w Klubie Technika NOT uroczyste seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) dedykowane Firmie Chemicznej Dwory S.A.
Okazją do zorganizowania seminarium było uhonorowanie Dworów S.A. Honorową Odznaką SITPChem. Odznaczenie to jest wyrazem podziękowania za blisko 60 lat doskonałej współpracy i wspierania działalności stowarzyszenia przez Firmę Chemiczną.
Prezes Zarządu Głównego SITPChem prof. Jacek Kijeński podczas ceremonii odznaczania zwrócił uwagę na rolę i znaczenie Dworów w całej historii polskiego przemysłu chemicznego.
Honorowa odznakę dla Dworów odebrał Prezes Spółki Zdzisław Ingielewicz.
Część naukowa seminarium to wykład profesora Władysława Rzymskiego na temat "Elastomery termoplastyczne - wyzwania dla konwencjonalnych kauczuków" oraz wykład profesora Jacka Kijeńskiego dotyczący "Polskich kauczuków syntetycznych".

Autor zdjęć: Robert Koziorowski

Adam Tarniowy