Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Czerwiec 2006
30.06.2006r.
Wycieczka do Spalarni Odpadów SARPI w Dąbrowie Górniczej

W dniu 22 czerwca br. odbyła się zorganizowana przez nasz Oddział SITPChem wycieczka do nowoczesnej spalarni odpadów SARPI w Dąbrowie Górniczej. Kierownikiem wycieczki był Przemysław Cichy.
W wyciecze udział wzięło 30 osób. Byli to głównie członkowie Stowarzyszenia, ale również i osoby nie będące członkami SITPChem, z różnych komórek Firmy Chemicznej Dwory oraz z OBRKiTW i Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków.
Program wycieczki składał się z dwóch części. Pierwsza część to prezentacja naszego Oddziału SITPChem przez prezesa A.Tarniowego, prezentacja zakładu przez prezesa Andrzeja Wójcika oraz przedstawienie technologii termicznego przekształcania odpadów i spraw związanych z ochroną środowiska oraz uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego.
Druga część to zwiedzanie instalacji.
Podczas oprowadzania 10-cio osobowych grup po instalacji mogliśmy poznać szczegóły magazynowania i przygotowania odpadów, procesu spalania, oczyszczania spalin oraz zobaczyć tzw. proces kontrolowanego spalania partii papierosów.

Stanisława Dąbrowska

15.06.2006r.
Słoneczny Rajd Chemika

Od kilku lat "żelaznym punktem" obchodów Dnia Chemika jest organizowany przez SITPChem Rajd Chemika. W tym roku trasa Rajdu biegła przez położony na wysokości 917 m. szczyt Błatniej w Beskidzie Śląskim.
Rajd wyruszył w niedzielę 11 czerwca o godz. 8.30 z Oświęcimia, do Jaworza dotarł (autokarem) około godz. 10.00, a dalej uczestnicy rozpoczęli wędrówkę szlakiem żółtym. Po blisko dwóch godzinach wędrówki pierwsi uczestnicy rajdu osiągnęli szczyt. Tuż pod szczytem, przy malowniczo położonym schronisku czekało ognisko i możliwość uzupełnienia spalonych kalorii, czyli własnoręcznie upieczona kiełbasa. Przepiękna, słoneczna pogoda oraz wspaniałe widoki Beskidów sprzyjały słodkiemu piknikowemu lenistwu. Trasa powrotna biegła szlakiem czerwonym do Jaworza Nałęża. W rajdzie uczestniczyło 46 osób, głównie w grupach rodzinnych, najmłodsi uczestnicy Mateusz, Szymon i Małogosia liczyli sobie odpowiednio 3, 4 i 5 lat. Nad sprawną organizacją i przebiegiem rajdu czuwały niezawodne: Grażyna Grabowska i Ewa Mituś.
Rajd zakończył się powrotem do Oświęcimia około godziny 18.

Adam Tarniowy

06.06.2006r.
Zaproszenie na wyjazd do spalarni odpadów

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Oświęcimiu zaprasza członków i sympatyków SITPChem na organizowany przez Zarząd Oddziału wyjazd do spalarni odpadów przemysłowych i niebezpiecznych Firmy SARP Industries w Dąbrowie Górniczej, połączony z seminarium nt. "Metod termicznej utylizacji odpadów". SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. specjalizuje się w skutecznym -poddanym rygorystycznym warunkom technologicznym, technicznym i ekologicznym - spalaniu odpadów niebezpiecznych.
W nowoczesnej, oddanej do użytku w maju 2003 roku, instalacji termicznego przekształcania odpadów można spalać bez szkody dla środowiska naturalnego wszelkie odpady przemysłowe i niebezpieczne, w tym również odpady zawierające chlor, siarkę i związki metali ciężkich.

Instalacja termicznego przekształcania SARPI Dąbrowa Górnicza jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zapewnia efektywny proces spalania, jest kompleksowo i w sposób ciągły monitorowana.
Dzięki zastosowaniu najlepszych - sprawdzonych w Europie - urządzeń, wpływ na środowisko naturalne jest ograniczony do absolutnego minimum, a osiągane wskaźniki zanieczyszczeń są wielokrotnie mniejsze od obowiązujących limitów.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: http://www.sarpi.pl

Wyjazd odbędzie się w dniu 22.06.2006 (czwartek), zapewniamy transport (wyjazd ok. 8.30 z parkingu przed pływalnią, powrót w tym samym dniu, ok. godz.15.30)

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o zgłoszenie udziału do dnia 14.06.2005r.:

  • tel. 847 26 85 - kol. Stanisława Dąbrowska
  • tel. 847 36 22 - kol. Przemysław Cichy
  • fax: 847 25 10 lub e-mail: sitpchem@dwory.pl

Zarząd Oddziału