Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Lipiec 2007
23.07.2007r.
Jubileusz 60-lecia SITPChem w Oświęcimiu - uroczystości główne

Główne uroczystości poświecone Jubileuszowi 60-lecia Oddziału SITPChem w Oświęcimiu odbyły się w dniu 21 czerwca 2007 w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Na początek gościom przedstawiony został pokaz multimedialny wybranych zdjęć z naszej 60-letniej historii. Później po oficjalnym powitaniu przybyłych gości w krótkiej prezentacji można było prześledzić pewne, wybrane wątki działalności Oddziału w ciągu ostatnich 60 lat.

Po prezentacji głos zabrali przybyli goście, wśród nic Prezydent Miasta Oświęcim - Janusz Marszałek, Poseł na Sejm RP - Janusz Chwierut, Przewodniczacy Rady Miasta - Piotr Kućka, Dyrektor Beskidzkiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT - w Bielsku Białej - Stanisław Królikowski, oraz Prezes Koła SEP w Kętach - Bogusław Wiśniewski.

Jubileusz był również okazją do uhonorowania najaktywniejszych działaczy naszego

honorowe odznaki SIT PChem otrzymali

koleżanki - Iwona Borowiec, Teresa Gawlik, Lucyna Kajdas, Zofia Noworyta i koledzy- Jarosław Kisiołek, Jan Korzeniowski, Paweł Płoszczyca i Andrzej Żubrowski

Srebrną odznakę Naczelnej Organizacji Technicznej otrzymał kolega Jan Karp

a złotą odznakę NOT - Piotr Ogiegło

Najwyższym odznaczeniem w naszym Stowarzyszeniu, medalem imienia Wojciecha Świętosławskiego została uhonorowana koleżanka Stanisława Dąbrowska.

Decyzją Zarządu Oddziału postanowiliśmy również szczególnie uhonorować :

członka założyciela naszego Oddziału, poprzednich prezesów oraz członków honorowych z naszego Oddziału przez wręczenie im jubileuszowych statuetek 60lecia Oddziału SITPChem. Z rąk obecnego prezesa ZO Adama Tarniowego oraz wiceprezesa Piotra Ogiegło statuetki otrzymali;

- kolega Adam Szeliga - członek założyciel

- prezesi Oddziału, którzy zaszczycili obecnością naszą uroczystość - koledzy Jan Kordys, Zdzisław Burek, Jan Godyń, Janusz Klimczak, Mieczysław Ficek

- honorowi członkowie -Wiesław Bartyzel, Andrzej Cebulski, Mieczysław Ficek, Roman Jurczak.

Z okazji jubileuszu otrzymaliśmy wiele listów gratulacyjnych i życzeń od firm i osób zaprzyjaźnionych, współpracujących z naszym Oddziałem, a które nie mogły przybyć na naszą uroczystość , m. in. od prezydenta Tarnowa a zarazem członka Zarządu Głównego SITPChem kolegi Ryszarda Ścigały, JM Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - profesora Jerzego Lisa, Prezesa Izby Eneregetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii - Jacka Szyke.

Naszą uroczystość uświetnił występ regionalnego zespołu Hajduki. Piosenki i tańce w wykonaniu trzech pokoleń śpiewaków i tancerzy bardzo wszystkim się podobały.

Uroczystość zakończyliśmy tradycyjnie spotkaniem przy kawie i lampce szampana w Klubie Technika, który w tym roku również obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

W uroczystościach wzięło udział blisko 100 osób, każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane na Jubileusz, pamiątkowe multimedialne wydanie historii naszego oddziału.


A. Tarniowy S. Dąbrowska

22.07.2007r.
Chemikalia 2007

Choć dla chemika nazwa ‘chemikalia’ brzmi mało zachęcająco to mamy nadzieje, że od tego roku będzie się w Oświęcimiu kojarzyć z dobra zabawą i świętem chemików, albowiem pod tą nazwa kryje się wspólna jubileuszowa impreza plenerowa SITPChem w Oświęcimiu oraz Technikum Chemicznego z PZ nr 2 SOMSiT. Obie instytucje świętowały wspólnie jubileusz 60-lecia działalności. Wspólne świętowanie odbywało się pod znakiem współzawodnictwa sportowego. Zorganizowaliśmy bardzo poważny chemiczny sześciobój nowoczesny.

Pierwsza konkurencja - to mecz piłki nożnej, na boisko wyszło ponad 30-tu chłopaków z czego blisko 20 naszych, na szczęście sędzia zrobił porządek i na boisku pozostały tylko dwie drużyny po 11 zawodników, kapitanem drużyny SITPChem był Grzegorz Saratowicz a PZnr2SOMSIT - Marian Dabrowa, w czasie regulaminowym mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla SITPChem (bramki . SITPChem Witold Różycki, Paweł Stuglik, Tomasz Kapcia, PZnr2SOMSIT Tomasz Grabowski). Sędzia spotkania zarządził rzuty karne - gdzie padł remis 4 : 4.

Po zmaganiach nożnych przyszła kolej na zmagania siatkarskie. Dwie siedmioosobowe drużyny pod przewodnictwem Pawła Stuglika (SITPChem) i Przemysława Karasia (PZnr2SOMSIT) stoczyły morderczy bój zakończony zwycięstwem szkoły 2:0 ( w setach 25:22 i 25:17).

Kolejna rywalizacja miała charakter militarny - tu konsekwencje mogły być poważne, w końcu zawodnicy mieli w rękach broń palną i ostrą amunicję w magazynkach.

Na szczęście sędziowie czuwali i obyło się bez rozlewu krwi. Wynik w pewnym sensie niespodziewanie korzystny dla nas 102 : 96 dla SITPChem, najwięcej punktów w drużynie SITPChem zdobył Tomasz Kapcia (28) a w drużynie PZnr2SOMSIT - Andrzej Brania (36).

Czwarta konkurencja - turniej tenisa stołowego miał tym razem nieco skromniejsza oprawę, ale walka na stołach toczyła się zażarcie. W ostatecznym rozrachunku zwyciężyła drużyna SITPChem w składzie: Marek Mania i Sławomir Tusiński. W barwach PZnr2SOMSIT wystąpili Marian Dąbrowa i Tomasz Grabowski.

Sztafetę biegową rozpoczął wyścig “Gigantów” w pełnym tego słowa znaczeniu - czyli Prezesa i Dyrektora, walka rozpoczęła się niemal w samo południe - obydwu zawodnikom udało się dobiec do mety w całości i w tym samym czasie -co należy uznać za wielki sukces, zwłaszcza, że w czasie biegu musieli odbierać rozmowy telefoniczne i dźwigać “czarne teczki”. Dalsza walka miała również niezwykle dramatyczny przebieg. Początkowa przewaga drużyny SITPChem na ostatniej zmianie została drastycznie zniwelowana przez zawodnika szkoły - Przemysława Karasia - i bieg zakończył się remisem.

Ostatnia konkurencja - przeciąganie liny - mogła całkowicie odmienić wynik rywalizacji, jednakże drużyna złożona w większości z zawodników Koła Energetyków przy Energetyce Dwory nie dała szans przeciwnikom.

Sumaryczny wynik zmagań 6:2 dla SITPChem należy uznać za zwycięski remis, gdyż wygranym był każdy kto wziął udział w zawodach. Po ogłoszeniu wyników nastąpiła tradycyjna wymiana koszulek, a trofeum zawodów - beczka piwa - zostało sumiennie podzielone pomiędzy wszystkich uczestników zawodów.

Po zmaganiach sportowych można było się oddać przyjemnościom związanym z konsumpcją różnego jadła i napojów, wśród których królowała grochówka - ufundowana przez Szkołę.

Młodzież młodsza i starsza mogła się wykazać wiedzą i umiejętnościami w różnego rodzaju konkursach sprawnościowych oraz w konkursie wiedzy o powiecie.

Popołudniowa cześć imprezy wypełniły pokazy młodzieżowych zespołów tanecznych, a później zespołów muzycznych, które grały do późnych godzin nocnych

W imprezie wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia oraz absolwenci, pracownicy i uczniowie PZ nr 2 SOMSiT oczywiście z rodzinami w sumie blisko 1000 osób co świadczy o skali przedsięwzięcia. Nad wszystkim czuwał Gospodarz obiektu Dyrektor Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych - Piotr Kućka, któremu w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania i gratulacje.

A. Tarniowy S. Dąbrowska

22.07.2007r.
Jubileuszowy Rajd Chemika

W tym roku w ramach świętowania jubileuszu 60-lecia zorganizowaliśmy również tradycyjny Rajd Chemika. Zapewne nie wszyscy pamiętają, ze w tej edycji Rajd Chemika organizowany przez SITPChem również świętuje swój mały jubileusz, od 2003 roku po raz piąty wychodzimy rodzinnie na górskie trasy.

Tym razem celem rajdu była Hala Boracza. Pogoda na starcie była niezbyt zachęcająca, padał deszcz, ścieżki były mokre, ale rajdowych weteranów to oczywiście nie odstraszyło.

W pogodnych nastrojach ruszyliśmy na szlak. Dla wytrwałych i doświadczonych turystów trasa wiodła od Żabnicy, przez Prusów (1010 m npm) do schroniska na Hali Boraczej. Mniej doświadczeni wyruszyli z Żabnicy Skałki. Dzięki sporym opadom deszczu potok płynący obok szlaku zamieniał się chwilami w grzmiący wodospad - co trochę wynagradzało niedostatki pogodowe.

Na mecie rajdu tradycyjnie ognisko, kiełbaska i coś do kiełbaski. Młodsi uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również historyczna pamiątkę z Kampanii Wrześniowej 1939 roku - Fort “Wędrowiec” w Węgierskiej Górce. W rajdzie uczestniczyło blisko 50 osób, najmłodsi uczestnicy Maciej i Mateusz liczyli sobie lat 4. Na prawidłowym przebiegiem rajdu czuwał tym razem pan Zygmunt Zawiła.

A. Tarniowy S. Dąbrowska