Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Listopad 2010
25.11.2010r.
Wycieczka Koła Technologów

Zachęceni pozytywnymi doświadczeniami Koła Analityków zorganizowaliśmy wyjazd do muzeum Browarnictwa w Tychach.
W dniu 5 listopada w godzinach popołudniowych w sile 25 osób , przedstawicieli Kół Technologów, Ekonomistów i licznych sympatyków Stowarzyszenia wyruszyliśmy do pobliskich Tychów , gdzie zlokalizowane jest tzw. Tyskie Browarium czyli muzeum historii browaru Książęcego w Tychach.
Program zwiedzania obejmował :
- zwiedzanie Tyskiego Browarium w tym kolekcji eksponatów związanych z produkcją piwa
- seans w kinie 3D opowiadający o historii browaru książęcego, Tychów, dziejów rodziny książęcej
oraz korzystanie z multimedialnych atrakcji jakimi były testy znajomości historii i metod produkcji piwa oraz możliwość wysłania z olbrzymiego kiosku-beczki specjalnej pocztówki za pomocą maszyny do mailowania przypominającej staromodną maszynę do pisania ,
- zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, perły architektury i jednocześnie nowoczesnego zakładu produkującego oprócz kilku rodzajów piwa napoje bezalkoholowe.

Na zakończenie zwiedzania po degustacji piwa w pubie zlokalizowanym w podziemnej części muzeum grupa w wyśmienitych nastrojach udała się w drogę powrotną do Oświęcimia.

Piotr Ogiegło
Prezes Koła Technologów

11.11.2010r.
Walny Zjazd SITPChem w Toruniu

W dniach 22-24 września obradował w Toruniu XXIX Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. To najwyższe gremium członków naszego stowarzyszenia zbiera się co cztery lata i jest okazją do podsumowania minionej kadencji, wyboru nowych władz oraz wytyczenia nowych strategicznych kierunków działań.
Obrady Walnego Zjazdu to również okazja do uhonorowania wieloletniej działalności członków na rzecz zarówno stowarzyszenia jak i Polskiej Chemii. Najważniejsze statutowe uhonorowanie działalności, przyznawane jedynie przez Walny Zjazd to nadanie godności
Członka Honorowego - w tym roku z naszego grona uhonorowano tym odznaczeniem kolegę Zdzisława Burka. Wręczono też odznaczenia innym kolegom z naszego oddziału:: złotą odznakę NOT koledze Adamowi Tarniowemu i kol. Ryszardowi Pikulowi oraz srebrną odznakę NOT koledze Tadeuszowi Rusinowi.
Sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego złożył prezes SITPChem - kol.
Jacek Kijeński. Obszerny materiał dotyczący działalności stowarzyszenia został również zamieszczony we wrześniowym numerze „Chemika” (gliwickiego).

Pierwszy dzień obrad odbywał sie w przepięknej, zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza na Rynku Staromiejskim, dalsze obrady odbywały się w audytorium im. prof. A. Swinarskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W wyniku wyborów, kol.
Jacek Kijeński został ponownie wybrany na prezesa SITPChem. Do naczelnych władz stowarzyszenia - z naszego Oddziału zostali wybrani: - kol. Adam Tarniowy - do Zarządu Głównego i kol. Wiesław Bartyzel – został przewodniczącym Głównego Sądu Koleżeńskiego.

W takcie dyskusji zjazdowych poruszano cały szereg problemów związanych zarówno z bieżącą działalnością jak i z planami na przyszłość. Oczywiście nie sposób przedstawić wszystkich wątków dyskusji - było ich zbyt wiele.
Do najważniejszych poruszonych zagadnień zaliczyć należy:

  • potrzebę intensyfikacji działań na rzecz wzrostu znaczenia kadry inżynieryjno-technicznej skupionej w szeregach stowarzyszenia;

  • konieczność kontynuowania działań na rzecz rozwijania współpracy pomiędzy akademickimi ośrodkami nauki, ośrodkami badań stosowanych oraz przemysłu zarówno w kraju jak i poza jego granicami;

  • zabieganie o napływ i aktywną działalność w strukturach stowarzyszenia młodej kadry inżynierów.

Dwudniowe obrady zakończono przyjęciem obszernej, liczącej 18 punktów Uchwały Walnego Zjazdu.
W Zjeździe uczestniczyło około 100 delegatów i członków honorowych z 23 oddziałów.Delegatami na zjazd z Oddziału Oświęcim byli:
Stanisława Dąbrowska, Antoni Majcherczyk ,Andrzej Kram, Ryszard Pikul, Tadeusz Rusin i Adam Tarniowy.Niestety kol. A. Majcherczyk nie mógł uczestniczyć w Walny Zjeździe i tak nasz oddział reprezentowało 5 delegatów i 1 członek honorowy kol. Wiesław Bartyzel .

Toruń okazał się dla nas bardzo gościnnym miastem, przez cały czas panowała piękna pogoda i mogliśmy podziwiać zabytki tego 777 letniego miasta zarówno w dzień jak i w nocy. Podświetlone w nocy mury i gotyckie wieże kościołów to jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce.


Stanisława Dąbrowska

10.11.2010r.
KOMUNIKAT


Stanisława Dąbrowska

09.11.2010r.
Wycieczka Koła Analityków

W dniu 18.09.2010 wyjechaliśmy na wycieczkę z organizowaną przez Zarząd Koła Analityków przy Wydziale Zarządzania Systemami. Celem wycieczki – rajdu było zwiedzanie Muzeum Browarnictwa w miejscowości Żywiec oraz zdobycie szczytu góry Czantoria Wielka (995m npm.).

Po zwiedzeniu muzeum, dokonania degustacji produkowanego trunku, udaliśmy się w dalszą drogę trasą widokową Beskidu Żywieckiego przez miejscowości Węgierska Górka, Milówkę - (miejscowość rodzinna znanego zespołu regionalnego braci bliźniaków „GOLCE”), Koniaków - (słynąca z dzierganych ręcznie przez gospodynie pięknych koronek ), Wisłę - ( miejsce urodzin i zamieszkania wielokrotnego mistrza świata w skokach narciarskich – Adama Małysza ), do Ustronia Polany.

Tam z parkingu wyruszyliśmy na szczyt góry Czantoria Wielka (995 m npm.), na której szczycie znajduje się wieża widokowa (29m). Z wieży rozciąga się wspaniały widok na panoramę Czech oraz miasteczek Wisły i Ustronia.

Po zdobyciu szczytu grupa wróciła na miejsce zbiórki, skąd odjechaliśmy autokarem w wspaniałych humorach do Oświęcimia.

Tadeusz Rusin