Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Czerwiec 2011
30.06.2011r.
Dzień Chemika 2011
Uroczyste seminarium na Zamku Piastowskim

Rok 2011 jest rokiem szczególnym dla polskiej chemii, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało ten rok Międzynarodowym Rokiem Chemii, a Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Z powyższych względów Oddział SITPChem w Oświęcimiu wraz z Firmą Synthos S.A. aby nadać obchodom Dnia Chemika szczególną oprawę zorganizowało w dniu 16 czerwca br. seminarium na Zamku Piastowskim w Oświęcimiu.

Głównym punktem programu był wykład prezesa Zarządu Głównego SITPChem, JM Rektora PW prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego pod tytułem „Chemia w nas i wokół nas”


W programie seminarium znalazła się też prezentacja przez Redaktor Naczelną Czasopisma „Chemik”panią mgr inż. Annę Czumak- Bieniecką programu skierowanego do nauczycieli chemii „Słoneczna Chemia” dlatego na seminarium zaproszono nauczycieli chemii z oświęcimskich szkół.


Była to też okazja do wręczenia legitymacji nowym członkom SITPChem oraz uhonorowania zasłużonych dla SITPChem osób. W tym roku srebrną odznaką NOT odznaczeni zostali:

kol. mgr inż. Antoni Majcherczyk oraz kol. mgr inż. Ewa Mituś. Honorową odznakę SITPChem przyznano kol. Rafałowi Bacikowi oraz Grzegorzowi Saratowiczowi.


Po seminarium prezes Zarządu Oddziału SITPChem Oświęcim dr inż. Adam Tarniowy zaprosił wszystkich na kawę do kawiarni w podziemiach zamku i chętni mieli też okazję do zwiedzenia zamku z przewodnikiem.


Stanisława Dąbrowska

09.06.2011r.
Rajd Chemika 2011
Luboń Wielki

W tym roku tradycyjny już rajd z okazji Dnia Chemika odbył się 4 czerwca na Luboń Wielki.

W sobotę rano przy pięknej pogodzie ruszyliśmy szlakiem niebieskim z miejscowości Luboń Mały na Luboń Wielki. Wyjście zajęło nam ok. 2,5 godziny, niektórym nieco dłużej, ale zważywszy na to, że najmłodszy uczestnik rajdu miał tylko 3 latka to całkiem niezłe mieliśmy tępo, które przez dłuższy czas nadawała Małgosia Tarniowy. W schronisku spotkało nas małe nieporozumienie co do kiełbasek (czekały na nas w innym schronisku), ale wszystko zakończyło się pomyślnie.

Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, a najmłodsi uczestnicy rajdu oraz Ci którzy uczestniczyli w rajdzie po raz pierwszy i nie tylko, otrzymali honorowe dyplomy wręczane przez prezesa naszego Oddziału SITPChem kol. Adama Tarniowego i sekretarz ZO kol. St. Dąbrowską.

W rajdzie uczestniczyło 45 osób. Nad prawidłowym przebiegiem rajdu czuwała kol. Ewa Mituś, której dzielnie pomagał kol. Cz. Dąbrowski.

Stanisława Dąbrowska

02.06.2011r.
Warto było pojechać do Lwowa!

O tym, ze warto było pojechać do Lwowa mogli przekonać się uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez nasz Oddział SITPChem w dniach 13-15 maja br. Wycieczkę pilotowała Pani Barbara Witek z biura podróży "Janina" zaś miasto pokazywał nam i z niebywałymi szczegółami opowiadał o nim polski przewodnik ze Lwowa pan Jan Sawczak. Jest co zwiedzać w tym mieście, wszak Stare Miasto we Lwowie zostało wpisane w 1998 roku na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Ze Wzgórza Zamkowego, na którym usypany jest Kopiec Unii Lubelskiej mogliśmy zobaczyć całą panoramę Lwowa, a na cmentarzu Łyczakowskim zobaczyć kawałek naszej historii. Niebywałych wrażeń dostarczył nam też pobyt w przepięknej lwowskiej operze im. Salomei Kruszelnickiej na spektaklu "Nabuco".

Stanisława Dąbrowska