Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Listopad 2013
18.11.2013r.
Seminarium pt. „Smart Engineering - Sensory Napędem Informatyki”

W dniu 14 listopada w Sali czytelni Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych odbyło się seminarium naukowo-techniczne

poświęcone zagadnieniom pomiarów i sterowania procesami technologicznymi.

 

Seminarium zostało zorganizowane przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Oświęcimiu oraz PZ nr 2 SOMSIT.

 

Głównym punktem seminarium był referat pt. "Smart Engineering - Sensory Napędem Informatyki", który wygłosił Kierownik Katedry Elektrotechniki i Automatyki ATH w Bielsku-Białej prof. dr hab. inż. Igor Kurytnik.

 

Seminarium inauguruje wspólny projekt SITPChem i PZ nr 2 SOMSIT pod roboczą nazwą

„HORYZONTY TECHNIKI”.

W ramach projektu prezentowane będą wykłady z różnych dziedzin nauki i techniki, adresowane przede wszystkim  do młodych słuchaczy uczniów szkół średnich. Celem projektu jest  praktyczne, niestandardowe przybliżenie słuchaczom wielu dziedzin wiedzy, umożliwienie obcowania z nauką akademicką, a przede wszystkim przygotowania do wyboru dalszej drogi życiowej, zawodowej.

 

Rejon Oświęcimia to duży, liczący się ośrodek przemysłu chemicznego, dlatego też wykłady będą w dużej mierze nawiązywać do tematyki chemicznej.

 

Wykład inauguracyjny,  poświęcony w dużej mierze technikom pomiarowym tylko pozornie nie był  związany z przemysłem chemicznym.Osoby, które miały okazję zwiedzać jakikolwiek współczesny zakład chemiczny, mogły stwierdzić, że większość przebiegających tam procesów jest zautomatyzowana i zdalnie sterowana. Wszystkie elementy kontroli, sterowania procesami chemicznymi wymagają różnego rodzaju czujników, sensorów, przesyłania i gromadzenia informacji – i między innymi tych zagadnień dotyczył  wykład.

Była to też okazja do wręczenia odznaczeń stowarzyszeniowych i legtymacji nowoprzyjętym członkom SITPChem.

Srebrną odznaką NOT uhonorowany został  kol. Mirosław Podsiadło, a legitymację członkowską otrzymał kol.Marcin Stanik. Wręczenia dokanał prezes Oświęcimskiego Oddziału SITPChem  dr inż. Adam Tarniowy.

W seminarium uczestniczyła młodzież i nauczycielowie z PZ nr 2 SOMSiT,  inżynierowie ze Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, przedstawiciele firmy Synthos S.A. , pełnomocnik rektora ds. kształcenia zawodowego PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu dr Joanna Stuglik. Obecność uczelni w tym przedsięwzięciu to znak rozpoczynającej się współpracy dotyczącej uruchamiania inżynierskich kierunków kształcenia w PWSZ na specjalnościach inżynieria procesów chemicznych czy też zarządzanie logistyką produkcji, mających na celu umożliwienie oświęcimskiej młodzieży kontynuację kształcenia tu na miejscu w Oświęcimiu.

Po wykładzie odbyło się spotkanie  przy kawie i herbacie w Klubie Technika.

Stanisława Dąbrowska

11.11.2013r.
Wycieczka Koła Analityków – rajd górski

Zarząd Koła Analityków tradycyjnie przygotował na przywitanie kalendarzowej jesieni i zakończenie sezonu turystycznego rajd górski.
Tym razem grupa 41 osobowa wyjechała wcześnie rano z Oświęcimia przez Nowy Targ , Bukowinę Tatrzańską do Palecznicy Białczańskiej .
Następnie z przewodnikiem TPN od wodogrzmotów Mickiewicza szlakiem zielonym wyruszyliśmy w kierunku schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Pogoda była słoneczna, widoki wspaniałe . Po odpoczynku w schronisku , wyruszyliśmy szlakiem czarnym w drogę powrotną.
Wieczorem grupa zmęczona ale bardzo zadowolona wróciła do Oświęcimia.

Tadeusz Rusin

06.11.2013r.
KOMUNIKAT

Stanisława Dąbrowska