Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Czerwiec 2015
08.06.2015r.
KOMUNIKAT

XIII rajd z okazji Dnia Chemika odbył się w tym roku 30 maja na Wielką Rycerzową.
W sobotę rano przy pięknej pogodzie ruszyliśmy szlakiem zielonym z Soblówki na Wielką Rycerzową. Wyjście zajęło nam ok. 2,5 godziny, część grupy poszła od przysłopu ambitniejszym niebieskim szlakiem granicznym, prowadzącym przez szczyt Wielkiej Rycerzowej, część zółtym prowadzoącym bezpośrednio do Bacówki pod W ielką Rycerzową. Jak zawsze był to rajd rodzinny, sporo mieliśmy całkiem młodych uczestników, najmłodszy Daniel Roszak miał 4,5 roku. Przy schronisku rozpaliliśmy sobie ognisko i upiekliśmy kiełbaski i po wykonaniu pamiątkowej fotografii zbiorowej przez kol. Sylwestra Jachnę ruszyliśmy w drogę powrtoną szlakiem żółtym na dół do Soblówki. Pogoda nam dopisała i mimo, że straszyła burza udało nam się dotrzeć do autobusu przed deszczem.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, a najmłodsi uczestnicy rajdu otrzymali honorowe dyplomy wręczane przez Viceprezesa naszego Oddziału SITPChem kol. Tadeusza Rusina i kierownika rajdu kol. Ewę Mituś.

W rajdzie uczestniczyło 47 osób. Nad prawidłowym przebiegiem rajdu czuwała kol. Ewa Mituś, którą wspierał kol. Cz. Dąbrowski.

Stanisława Dąbrowska

05.06.2015r.
Udana wycieczka do Wilna

Warto było pojechać do Wilna, mogli o tym przekonać się uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez nasz Oddział SITPChem w dniach 21-24 maja 2015 roku. Wycieczkę pilotował kol. Ireneusz Góralczyk natomiast po mieście oprowadzała nas przesympatyczna miejscowa przewodniczka pani Alina Waluczko z pochodzenia Polka. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie gdzie spoczywa matka i serce Józefa Piłsudskiego oraz wielu innych wybitnych Polaków. Jest co zwiedzać w Wilnie wszak Starówka Wileńska wpisana jest od 1994 r na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękny widok na całą starówkę rozciąga się ze Wzgórza Trzech Krzyży lub z Wieży Giedymina. W piątek wieczorem, kto miał tylko ochtę, mógł też udać się do Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu na operę „Ernami” G. Verdiego wystawianą w języku orginału.
Nie sposób oczywiście było zwiedzić w ciągu trzech dni wszystkich zabytkowych miejsc, kościołów, pomników mimo, że nasza pani przewodnik bardzo się starała aby pokazać nam jak najwięcej. Na pewno w pamięci zostanie nam wizyta w muzeum A. Mickiwecza czy też obraz w Ostrej Bramie, a także miejsce mordu w lasach w Ponarach. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze dawną stolicę Litwy - Troki, z odbudowanym zamkiem na jeziorze Galwe oraz osadą karaimską i popróbowali ich specjalności tzw kibinów.
W wycieczce wzięły udział 44 osoby.
Po przekroczeniu granicy polskiej, jako że był to dzień wyborów prezydenckich osoby, które zaopatrzyły się w odpowiedni dokument mogły zagłosować w pierwszym napotkanym po drodze lokalu wyborczym.

Stanisława Dąbrowska

05.06.2015r.
Wycieczka Techniczna do Opolskiej Elektrowni

W dniu 15.05.2015 byli i obecni pracownicy Synthos Dwory oraz grupa studentów i opiekunów Studenckiego Koła Inicjatyw Przedsiębiorczych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu uczestniczyli w Wycieczce Technicznej do Opolskiej Elektrowni.
Pobyt w Elektrowni składał się z dwóch etapów. Pierwszym z nich była prezentacja multimedialna wyjaśniająca zasady działania Elektrowni Opole. W drugim etapie uczestnicy zobaczyli najważniejsze urządzenia i instalacje energetyczne Elektrowni oraz plac budowy dwóch nowych bloków energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW. Zwiedzający byli pod wrażeniem wielkości obiektów i instalacji oraz niewielkiej ilości pracowników obsługujących bloki energetyczne.

Ireneusz Góralczyk