Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Maj 2017
26.05.2017r.
KOMUNIKAT

Stanisława Dąbrowska

23.05.2017r.
Udana wycieczka do Białorusi

Warto było pojechać do Białorusi, mogli o tym przekonać się uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez nasz Oddział SITPChem w dniach 10-25 maja 2017 roku. Wycieczkę zorganizowaliśmy z biurem Polan Travel z Bielska-Białej natomiast po Białorusi śladami wielkich Polaków oprowadzał nas miejscowy przewodnik pan Edward. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy w Brześciu, następnie Kobryń, Hruszowa i Biezdieża. Drugi dzień to Nieśwież pałac Radziwiłów i Mińsk. Rozmach z jakim zbudowane jest miasto robi wrażenie. W kolejnych dniach zwiedziliśmy zamek Mir wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 2000 r i miejsca związane z Adamem Mickiewiczem i Tadeuszem Kościuszko. W Nowogródku dworek – muzeum A.Mickiewicza, pomnik i kopiec A. Mickiewicza oraz kościoł, w którym odbył się chrzest A.Mickiewicza i ślub W. Jagiełły z Zofią Holszańską. Znależliśmy się też na brzegach jeziora Świteź gdzie po odczytaniu ballady A.Mickiewicza „Świtezianka”i krótkim pikniku ruszyliśmy do Zaosia miejsca urodzenia A. Mickiewicza. Po zrekonstruowanym zespole dworskim w dawnym folwarku Mickiewiczów urządzonym „w stylu” Soplicowa z prawdziwą pasją oprowadzał nas dyrektor muzem, który dla nadania lepszego klimatu przebrał naszego prezesa w prawdziwy strój szlachecki.
Niemniej ciekawe jest otoczenie dworku – ze stajnią, pobliską łaźnią, a przede wszystkim spichlerzem z pokojem na stryszku, gdzie zatrzymywał się Adam Mickiewicz podczas szkolnych wakacji.
Zwiedziliśmy odbudowany folwark w Mereczowszczyźnie - miejsce urodzenia T. Kościuszki, w którym obecnie urządzone jest jego muzeum i kościół, w którym został ochrzczony.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do miejscowości Skoki gdzie znajduje sie pałac rodziny Juliana Ursyna Niemcewicza.

Nie sposób oczywiście było zwiedzić w ciągu czterach dni wszystkiego, na pewno w pamięci zostanie nam wizyta w muzeum A. Mickiwecza w Nowogródku i Zaosiu oraz piknik na brzegu jeziora Świteź.
W wycieczce uczestniczyło 31 osób i wszyscy byli zadowoleni.


Stanisława Dąbrowska

10.05.2017r.
KOMUNIKAT

Stanisława Dąbrowska