Witaj na naszej stronie.    

  Menu główne
· Informacje Ogólne
· Aktualności
· Archiwum
· Władze Oddziału
· Koła
· O nas w "Chemiku"
· Statut Stowarzyszenia
· Deklaracja członkowska
· Galeria FOTO
· Paliwa i Surowce
  Chemiczne w Oświęcimiu

· Pomoc Koleżeńska
· Uprawnienia Energetyczne
· Linki
· Kontakt
   
  Aktualności: Czerwiec 2023
02.06.2023r.
Informacja o seminarium naukowo-dydaktycznym

W dniu 25 kwietnia 2023 r. w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyło się seminarium naukowo- dydaktyczne pt.: „INŻYNIER PRZEMYSŁU 4.0 – nauka dla gospodarki”, zorganizowane przez Instytut Nauk Inżynieryjno-Technicznych oraz Sekcję Inżynierii Produkcji SITPChem. Wydarzenie miało miejsce w nowym budynku Collegium Inventorum. (O uroczystym otwarciu budynku można przeczytać w Przemyśle Chemicznym 5/2023)

Tematy prezentowane i omawiane podczas seminarium dotyczyły m.in. robotyzacji procesów, zastosowania rozwiązań RFID w przemyśle i logistyce oraz roli robotów i RFID w przemyśle 4.0. Dodatkowo poruszone zostały tematy dotyczące nie tylko przemysłu 4.0, ale też te związane z kształceniem kadr dla przemysłu 5.0. Była to też okazja do zaprezentowania współpracy Uczeni i Instytutu Nauk Inżynieryjno-Technicznych ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz osiągnięć z niej wynikających. Na zakończenie części plenarnej dr inż. Adam Tarniowy wygłosił referat pt: „SITPChem jako łącznik między nauką a przemysłem”

Firmy miały możliwość, dzięki przygotowanym stoiskom, zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć.

Po prezentacjach i dyskusji Dyrektor i Zastępca Dyrektora Instytutu zaprezentowali zebranym nowo otwarte laboratoria Centrum Inżynieryjnego, w tym roboty przemysłowe, laboratorium automatyki i sterowania procesami, laboratorium elektrotechniki, fizyki i chemii.

Goście byli pod wrażeniem prezentowanych pracowni oraz praktycznego i nowoczesnego podejścia do procesu kształcenia przyszłych kadr inżynierskich.

Wśród uczestników seminarium znalazło się blisko 50 przedstawicieli przemysłu, uczelni oraz stowarzyszeń, m.in. firm takich jak Synthos SA, ABB Bielsko-Biała, Jantar Bielsko-Biała, TURCK Opole, ASTOR Kraków, HEXJA Oświęcim, Limatherm Sensor Limanowa, PWiK Oświęcim, AF SECO Bielsko-Biała, MERAZET Poznań, Stowarzyszenie SiTPChem, ZIAD Bielsko-Biała oraz SEP Bielsko-Biała; Centrum Badań i Dozoru Lędziny, Uniwersytet Rolniczy Kraków i Politechnika Krakowska.

Po zakończeniu zwiedzania laboratoriów odbyło się zebranie Sekcji Inżynierii Produkcji w zebraniu uczestniczyli kol. Anna Nowak (Oddział Kraków), kol. Jerzy Marcinko (Oddział Puławy), oraz kol. Stanisława Dąbrowska, Wiesław Bartyzel, Marek Mania, Adam Tarniowy z Oddziału Oświęcim. Dyskutowano głównie nad dalszym kierunkiem działania Sekcji.


Na podstawie komunikatu na stronie MUP Oświecim

01.06.2023r.
XX Rajd Chemika

Tradycyjny nasz Rajd Chemika w tym roku, był wyjątkowy bo jubileuszowy-dwudziesty. XX Rajd Chemika, odbył się 27 maja 2023 r na Kudłacze.

W sobotę rano 27 maja ruszyliśmy szlakiem czarnym z Pcimia. Pogoda tym razem nam dopisała, humory też wszystkim dopisywały, a to najważniejsze. Po około dwóch godzinach znaleźliśmy się przy schronisku PTTK na Kudłaczach.

Tu zatrzymaliśmy się na trochę dłużej, jako że rajd był jubileuszowy to też oprawa była nieco inna. Były kiełbaski, dyplomy i medale dla najmłodszych i nie tylko. Rozpiętość wieku uczestników rajdu była od 5 do 85 lat. Tych najmłodszych było sześcioro, w tym najmłodsza uczestniczka Maja Kornaś. Były podziękowania dla kol. Ewy Mituś – przewodnika PTTK i organizatora rajdów kol. Stanisławy Dąbrowskiej oraz inne atrakcje w tym konkurs na najładniejszą laskę, zrobioną własnoręcznie w drodze do schroniska. Dyplomy, medale oraz nagrody wręczali prezes Adam Tarniowy i wiceprezes Ryszard Pikul.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy w drogę powrotną szlakiem czerwonym, a następnie zielonym do Poręby gdzie oczekiwał na nas autobus.

Wszyscy uczestnicy rajdu poczęstowani zostali cukierkami przez prezesa Adama Tarniowego oraz otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe.

W rajdzie uczestniczyła rekordowa liczba - 55 osób. Nad prawidłowym przebiegiem rajdu czuwała jak zwykle kierownik rajdu kol. Ewa Mituś.


Stanisława Dąbrowska